XX. téli olimpia és a korcsolya története
Ági 2006.04.14. 12:36
Egy suliújságba készült, de meg nem jelent írás
XX. Torinoi téli olimpia
Úgy gondoltam, hogy érdemes ejteni ,,egy-két” szót ejteni a napokban zajlódott téli olimpiáról. Végtére is csak 4 évente láthatjuk a tévében a nagy harcokat a nemzetek között. Most különösen a műkorcsolyáról szeretnék beszélni. Remélem mindenki halott már erről a sportról valamit, és még inkább remélem, hogy sok műkorcsolyázó nevét ismeritek. Ha nem az sem baj, mert most jó pár korcsolyázó szóba fog jönni. De bevezetésül most néhány szó a korcsolya történetéről.
Az évszázadok óta űzött korcsolyázásnak először Nagy-Britanniában próbáltak művészi színezettet adni, az első korcsolyaklubot a skóciai Edinburghban alapították A műkorcsolya első szabálykönyvét az angol Robert Jones kapitány állította össze 1772-ben- csaknem egy évszázadon keresztül ez számított a sportág bibliájának. Az elkövetkező években egészen napjainkig nagyon sokat változtattak a szabályokon. Erről oldalakat lehetne írni. De most térjünk át a korcsolya egyik legszebb, ám annál nehezebb részére. Az ugrásokra. Az elsőt , amelyet máig a legnehezebbnek tartanak számon, a norvég Axel Paulsen ugrotta meg Bécsben 1882-ben. Ez az egyetlen ugrás, ahol nem hátra ,hanem előrefelé indítanak. Az első ilyen ugrás egyfordulatos volt, pontosabban másfél, mert a korcsolyázó az előre-kifelé ívben futó lábáról ugrik fel, majd a forgás után a másik lábára, hátra-kifelé irányban érkezik vissza. Gondolhatjátok, hogy milyen nehéz lehet. Ezt az ugrás fajtát Axelről nevezték el. Az első két illetve három fordulatost az amerikai Richard Button ugrotta meg, az első női axelt Charlotte Oelschlegel mutatta be. A hármas axel ugrás ma is ritkaság számba megy, a mai korcsolyázók közül Jevgenyij Plusenko tudja magabiztosan megugrani. Időrendben a második ugrásfajtát a svéd Ulrich Salchow találta ki, itt a korcsolyázó a hátra-befelé ívben futó lábáról ugrik el, majd ugyancsak hátra, de kifelé ívben érkezik vissza. Az első női salchow ugrást az amarikai Theresa Weld mutatta be. Igaz őt megrótták, azért amiért egy ilyen , nem nőhöz illő ugrást mutatott be”. Az első hármas ugrást férfiak közül Ronnie Robertson hajtotta végre, nők közül, pedig az alig 15 éves kanadai Petra Burka. A harmadik féle ugrás fajtát Werner Rittberger ajándékozta ennek a spotrnak. Ám, ma már csak loopknak nevezzük. Itt a koris hátra –kifelé ívből ugrik, és ugyanarra a lábára , szintén hátra –kifelé érkezik. Ez volt a három leghíresebb ugrásfajta. Most pedig egy nagyon szép és kivételes hajlékonyságot igénylő elemről írnék. Ezt a piuretett Denise Billman mutatta be először, és ő ugrotta az első három fordulatos lutzot. A piurettnél a korcsolyázó egyik lábát a magasba kinyújtva felemeli, majd a feje felett megfogja a korcsolyát és így forog. Az első billman piuretett férfiként a napjaink korcsolyázó sztárja Jevgenyij Plusenko mutatta be. A korcsolya történetéről ezek csak a legfontosabb dolgok voltak. A műkorcsolyáról egész regényt lehetne írni.
Most térjünk vissz a Torinóban zajlódó olimpiához. Sajnos a női egyéni műkorcsolya eredményéről nem tudok beszámolni, mert még nem futották le a kürt a versenyzők, és így még nincs eredmény. De mire az újságot kiadják biztosan lesz. J Kezdjük az egyéni férfi versennyel. Az idei olimpia férfi bajnoka Jevgenyij Plusenko lett. A verseny valójában a rövid program után eldőlt, a háromszoros világ –és ötszörös Európa bajnok szentpétervári korcsolyázó már akkor nagy előnnyel vezetett. ( itt az új pontozási rendszerben új rekord született, Plusenko 90,66 pontot kapott) ezek után már Plusenkonak a másnapi kűrrel sem lehetett gondja, itt is eddigi élete legmagasabb pontszámát rakhatta a zsebébe 167, 67 pontot kapott. Így a dobogó tetején állva mintegy 27 pontot vert rá a mögötte álló ugyancsak híres Stéphan Lambiel-re, aki művészi és gyors forgásairól ismert. Itt le kell szögezni, hogy a második és a nyolcadik között volt 27 pont a különbség. Harmadik az ifjú titán, Jeffry Buttle lett. Ráadásul ez volt élete első nemzetközi versenye. Az ötszörös magyar bajnok Tóth Zoltán kiváló teljesítménnyel futott, de csak 55.07 pontot kapott, és így a 29. helyről feljött a 24.-re.
A páros műkorcsolyában köszönthettük az olimpia hősét Zhan Dant a páros női hősét. Egy hatalmas esésnek lehettünk szemtanú, amint épp a négyfordulatos kidobott salchowot próbálta lány megugrani. Egy borzalmas esés lett a vége, melynek láttán a nézőkben megfagyott az vér. De Zhan felállt, kiment a pályára, ivott, összeszedte magát és utána végig csinálták hibátlanul a kürt. A bírok, megengedték, hogy újrakezdjék , de mindenki azt hitte, hogy a lányt a mentő viszi el. A díjosztás után így is történt. Ugyanis ők állhattak a dobogó második fokára. A lány igazi hős. Első lett az orosz páros, ők már igazán megérdemelték a győzelmet. Tatyana Totmjanyia és Makszim Marinyin ( 204,48) Harmadik lett Shen Xue, Zhao Hongbo páros. A jégtáncban ismételten orosz diadal volt. A kétszeres világ-és Európa díjas korcsolyázó páros Tatyjana Navka és Roman Kosztomarov lett az első, két csodás program bemutatása után (200,64) Második lett Tanith Belbin és Benjamin Agosto Amerikából(196,85). Harmadik helyen pedig az ukrán Jelena Grusnia és társa Ruszlan Gorcsarov állhatott a dobogóra. (195,85) Végül, de nem utolsó sorban a mi kétszeres junior világbajnokain Hoffman Nóra és Elek Attila lett a 17. 49,47 ponttal. Gratulálok a győzteseknek és legközelebb ti is nézzétek a nemsokára megrendezésre kerülő világbajnokságot!!!: )
|